انتقادپذیری، ویژگی بسیار مهم و حیاتی برای مؤسسان استارتاپ ها

communication vector

انتقادپذیری، ویژگی بسیار مهم و حیاتی برای مؤسسان استارتاپ ها

 

به نقل از زومیت :

 

انتقادپذیری و اهمیت به نظرات مخالف برای مؤسسان استارتاپ به ظاهر اثری متوقف کننده دارد؛ اما توجه به اینگونه نظرات تا اندازه ای مهم است.

 

آموزش‌های بسیار زیادی به کارآفرینان و مؤسسان استارتاپ‌ ها توصیه می‌کنند که بدون در نظر گرفتن نظرات مخالف و با اعتماد به ایده و تیم کاری خود، در مسیر پیشرفت فعالیت نوپای خود حرکت کنند. این مقاله‌ها ادعا می‌کنند که اصلی ترین قسمت شخصیتی یک تاسیس کننده استارتاپ خوش بینی است . در واقع حرف آنها به شما این است که به انتقاد ها توجه نکنید.

مطمعنا همه ما اطمینان داریم که با بدبینی و یاس به هیچ موفقیتی نخواهیم رسید . با توجه به این نکته عدم توجه به تمام انتقادات باعث بحرانی عظیم در مسیر فعالیت ما خواهد شد. اکثریت کارآفرینان ایده ها و رویاهای عظیمی دارند و به اندازه ای در عملکرد  خودشان جذب شده اند که بعضی از اوقات معایب بزرگ کار را درنظر نمی گیرند. در حقیقت یکی از عواملی که میتواند باعث صرفه جویی در زمان و هزینه ها گردد شنیدن و توجه به نظرات افرادی با نگرانی های معقول است. دقت کنید که اگر دائما اطراف شما را افرادی با نظرات منفی احاطه کنند باعث از بین رفتن ایده ها و تضعیف عملکرد خواهند شد ، اما معنی این نکته این نیست که تمام انتقادات را نادیده بگیریم

 

 

کارآفرین نامدار و سخنران انگیزشی “جیم ران ” در این زمینه جمله ای مفهومی دارد : «ما میانگین پنج نفری هستیم که با آن‌ها ارتباط داریم.» با دقت در این جمله می توانیم بیان کنیم ذهن افراد پر از ایده هایی است که توسط این پنج نفر تایید میشود یا در مورد آن بحث می شود. نظرات سایر افراد نیز میتواند در زندگی ما تاثیرگذار باشد. برای مثال شاید یک ایده از یک نفر راجع به کسب و کار (با ظاهری نگران‌کننده و منفی) ،اثر مفید و موثری برای ما داشته باشد.

 

communication vector

 

وقتی که فواید شنیدن انتقادات را درک کردیم ، با پرسشی روبه رو خواهیم شد که چگونه این روند را به شکل بهینه ای اجرا نماییم. یعنی چطور بهترین انتقادات را برای گوش دادن و عمل به آن انتخاب کنیم تا منفی گرایی گریبان گیر ما نشود.

در اینجا به بیان یک راهکار می پردازیم که از سه قسمت تشکیل شده است و در این امر مارا یاری خواهد کرد :

 

۱- انتقادهای مفید را کشف کنید

 

کم بود وقت دائما یکی از نکات مهم برای موسسان استارتاپ ها است. با توجه به این مسئله شنیدن تمام انتقادات و توجه به صورت جدی به آنها ،باعث هدر رفت یکی از سرمایه های اصلی آنها خواهد شد. در صورتی که بخواهید از این وضع جلوگیری نمایید باید در قدم اول انتقاداتی که مفید است و ارزش شنیدن را داراست کشف نمایید. در مرحله اول باید دلیلی برای تایید مفید بودن انتخاب کنید. یعنی اطمینان حاصل کنید که هدف از انتقاد صورت گرفته تخریب مسیر حرکت نیست .

یکی از راه های شناخت انتقادات مفید توجه به شخص انتقاد کننده است. دو دسته از افراد معمولا انتقاداتی مفید و قابل شنیدن دارند : اول کسانی که همیشه حامی شما بوده اند و دوم کسانی که در تمام حالات با شما و تیم تان یا قسمتی از آن بوده اند. دسته اول سرمایه گذار معنوی استارتاپ هستند و در مسائل و مشکلات و نگرانی ها شریک خواهند ماند. دسته دوم کسانی هستند که آسیب های پیش رو را به شما متذکر می شوند و سوالاتی را برای تفکر بیشتر بیان می نمایند.

۲- سؤال بپرسید

ساده ترین مرحله در توسعه دادن افکار ذهن جهت پیمایش مسیر پیشرفت سوال پرسیدن است. شما باید از منتقدین و همچنین حامیان سوال بپرسید که دلایل نظرات آنها را متوجه شوید. اگر شخصی که دوست شما است شرکت را عالی توصیف می کند، دلیل او را جویا شوید. او را در مقام یک مشتری قرار دهید و جویا شوید به چه علت محصولات شمارا خریداری می کند؟ چه مقدار هزینه برای این محصول پرداخت می کند؟ چه نیازهایی دارد که توسط شما تامین نشده است ؟

 

Harfbezanid

 

 

حتی اگر دوست شما در زمینه استارتاپ شما حرفه ای نباشد، باز هم این قابلیت را دارد که مثل یک مشتری صادق پاسخگو باشد و به‌ نوعی در تحقیقات بازار نقش ایفا کند. در حالتی دیگر که از یک دوست حرفه‌ای یا یک کارآفرین این سؤالات را بپرسید، نگاه حرفه‌ای‌ تری نسبت به ایده خواهید یافت و نوع اندیشیدن شما نسبت به استارتاپ و وضعیت آن صیقل می‌خورد.

۳- تناقضات را بررسی کنید

مطمعنا در بین ایده‌های مطرح شده با موارد متناقضی روبه‌رو خواهید شد. امکان دارد دوست شما انتقادی داشته باشد که که به نظر دیگری کم اهمیت است یا حتی یک مزیت است. بعلاوه، برای کسانی که با تمام ایده های شما موافق هستند انتقاد ها را بیان کنید. شاید آن‌ها متوجه این موارد نشده باشند یا آن‌ها را نقطه‌ی ضعف خاصی ندانند.

در آخر  توجه کنید که در ابتدا انتقادات همیشه ترسناک به نظر می آیند؛ اما در گذر زمان می‌توانند به بهترین سرمایه‌ی شما تبدیل شوند. احتمال دچار شدن به مشکلات بدون نقد و بازخورد افزایش می یابد. البته یک مؤسس استارتاپ نباید به نظرات تمام افراد گوش کند؛ ولی بهتر این است که یک گروه از منتقدان قابل اعتماد و دلسوز را گرد خود جمع نماید. بدون گروه منتقدان غرق شدن در طرز فکر فوق مثبت اندیش بالا می رود.