تاثیر پروتکل HTTPS و تاثیر بر رنک جدید گوگل

تاثیر پروتکل HTTPS و تاثیر بر رنک جدید گوگل

 

 

تفاوت بین پروتکل های HTTP و HTTPS :

در آغاز برای توضیح تفاوت های این پروتکل ها و تاثیر آنها در سئو سایت باید مفاهیم آغازین مانند توضیحات این دو پروتکل را ارائه دهیم. ما می دانیم که HTTPS  از پورت ۴۴۳  و HTTP از پورت ۸۰ استفاده می کند.

“HyperText Transport Protocol” که به صورت مختصرا HTTP نامیده می شود، پروتکل انتقال ابرمتن یک پروتکل درخواست و پاسخ مابین کلاینت و سرور می‎باشد. مثلا یک مرورگر وب قادر است یک کلاینت و نرم‎افزار موجود بر روی سرویس‎ دهنده وب سایت، یک سرور باشد. آغاز این پروتکل از طرف کلاینت است که به وسیله ارسال درخواست HTTP  به سمت سرور گفت و گو را آغاز می کند. بر اساس درخواست ارسالی، سرور منبعی مانند یک فایل را در اختیار کلاینت قرار می دهد یا اینکه عملیات خاصی را انجام می دهد. نتیجه این عمل سرور در بسته پاسخ HTTP برای کلاینت ارسال می‎شود. این بسته شامل اطلاعات وضعیت و محتویات منبع درخواستی می باشد.

پروتکل HTTPS (به انگلیسی: Hypertext Transfer Protocol Secure) ، پروتکل امنی است جهت انتقال اطلاعات در شبکه های کامپیوتری که جهت استفاده در اینترنت به صورت خاص توسعه یافته است. توجه داشته باشید این استاندارد به خودی خود یک پروتکل نیست، بلکه با قرار گرفتن HTTP بر روی پروتکل امنیت لایه انتقال به وجود آمده است.

 

 

اطلاعات کلاینت در HTTPS در آغاز به کد تبدیل شده و به سرور ارسال می شود. پس از آن، کد در سرور رمز گشایی و به زبان قابل فهم تبدیل می شود. این کار زمان بر است به همین دلیل سرعت HTTPS از HTTP پایین تر است. اگر به داشتن HTTPS تمایل داشته باشید باید هزینه ای را به صورت ماهیانه پرداخت کنید که بر اساس سرعت (۱۲۸kb یا ۲۶۵kb یا…) متفاوت است. مطمعنا هرچه سرعت بالاتری را انتخاب نمایید باید هزینه بیشتری پرداخت کنید.

شرکت های حوزه امنیت مثل Goddady ارائه دهنده این سرویس هستند که برای تبدیل اطلاعات سروری که شما به آن اتصال دارید به این سرویس ها مراجعه می کند.

 

اثرات HTTPS بر رنک سایت در گوگل

تست هایی که گوگل برای اجرای ایفای نقش پروتکل https در ارتقا رتبه وب سایت انجام داده و همچنین در بروزرسانی جدیدی که اخیرا توسط گوگل انجام گرفته است و با دیدن نتایج مثبت، گوگل تصمیم گرفته است که از مزیت استفاده از HTTPS  به عنوان یکی از سیگنال های امتیاز دهی بین نتیجه های جستجو و احتمالا رنک جدید استفاده کند.

 

امروزه این متغیر تاثیر زیادی ندارد اما در آینده ای نزدیک یکی از اثر گذار ترین متغیر های گوگل خواهد بود. مهم ترین دلیل آن شاید این است که گوگل قصد دارد به وب مسترانی که با اطلاعات محرمانه کاربران سر و کار دارند زمان بدهد که وب سایت های خود را از http به https منتقل کنند و مهمترین دلیل آن هم تشویق وبمستران به استفاده از این فناوری برای داشتن یک وب امن برای کاربران است.

در ویدئویی در یوتیوب که گوگل با عنوان “همه جا https” انتشار داده است در مورد مزیت های استفاده از این پروتکل توضیح می دهد. همچنین در وبلاگ رسمی مربوط به مدیران سایت ها در مورد اضافه شدن سیگنال https به ۲۰۰ سیگنال قبلی گوگل خبر می دهد.

در حال حاضر با توجه به اینکه به دلیل تصمیمات روز کشور و وزارت محترم فناوری و اطلاعات مبنی بر تنگ نمودن پورت SSL و همچنین تحریم بودن کشور ایران برای دریافت گواهینامه های معتبر SSL وب مستران ایرانی با مشکلی بزرگ و تقریباً بدون راه حل مواجه شده اند، که این مسئله با توجه به نزدیکی زمان اعلام رنک گوگل حساسیت بیشتری پیدا می کند.