معرفی ۱۰ آنتی ویروس رایگان برتر

antivirus

معرفی ۱۰ آنتی ویروس رایگان برتر

 

برای در امان بودن در مقابل ویروس‌ها و بدافزارها هر کامپیوتری به یک آنتی‌ویروس مناسب نیاز دارد. قصد داریم در این مقاله ۱۰ آنتی‌ویروس برتر رایگان را به شما معرفی کنیم.

به نقل از زومیت :

زمانی که کامپیوتر جدیدی خریداری می کنید، اولین و مهم ترین کار نصب یک آنتی ویروس قدرتمند است. می توانیم این مژده را به شما بدهیم که همیشه مراقبت از سیستم در مقابل ویروس ها هزینه ای نخواهد داشت،ولی از این رو که تعداد آنتی ویروس های رایگان بسیار زیاد می باشد انتخاب بهترین گزینه همیشه جای سوال خواهد بود. بنابراین، در این مقاله باهم به بررسی برترین آنتی‌ویروس رایگان سال می‌پردازیم.

مایکروسافت به مرور و در طول سالیان توانسته است امنیت سیستم عامل خود را بهبود ببخشد؛ ولی باید بیان کرد که همچنان نرم افزار امنیتی پیش فرض ویندوز یعنی ویندوز دیفندر مسئولیت برقراری امنیت در سیستم شمارا بر عهده دارد. ویندوز دیفندر عملکرد ضعیفی نسبت به سایر برنامه ها دارد و به دلیل استفاده همگانی نقاط ضعف آن از سوی هکرها کاملا شناسایی شده است.

به همین دلیل، کاربران ویندوزی که به جز ویندوز دیفندر آنتی‌ویروس دیگری ندارند، می‌توانند هدف اصلی ویروس‌ها، حملات هکری و دزدی اطلاعات قرار بگیرند.

در این مطلب فهرستی ارائه می شود که در آن به دلایلی که ذکر شد، ویندوز دیفندر کنار گذاشته شده است؛ زیرا شما به خدماتی بیشتر و بالاتر از خدمات ویندوز دیفندر نیاز خواهید داشت، از جمله محافاظت در برابر ویروس‌های جدید، بدافزارها و سایر خطرات امنیتی. در غیر این‌صورت سیستم شما و محتویات آن در خطر آلودگی و ربوده شدن اطلاعات خواهد بود.

توجه داشته باشید که رایگان بودن آنتی ویروس ها بی دلیل نیست؛ شرکت سازنده آنتی ویروس خود را رایگان در اختیار شما قرار می دهد تا در عوض این قابلیت را داشته باشد تا با استفاده از داده های شما نرم اقزار خود را بهبود و ارتقا ببخشد. دقت داشته باشید از لحاظ کیفیت انجام کار، تمام مواردی که نام برده خواهد شد، کاملا با نسخه های پولی برابری می کند و امکان دارد امکانات آنتی ویروس در قسمت های حفاظتی کمتر باشد. یعنی، آنتی‌ویروس رایگان یا از نوعی از حفاظت پشتیبانی نمی کند یا اگر پشتیبانی کند آن را به درستی انجام می دهد.

به درستی آن را انجام می‌دهد.

۱. بیت دیفندر (Bit Defender)

سیستم عامل نسخه ویژگی‌ها
ویندوز، مک، اندروید ۲۰۱۸ محافظت در برابر فیشینگ، تحلیل رفتاری، اسکن خودکار

نسخه‌ی رایگان بیت دیفندر مکانیزم‌های اسکن خوش‌ساختی دارد و بسیار زیبا و سبک طراحی شده است. علت قرار گرفتن بیت دیفندر در رتبه ای بالاتر از رقبا سرعت اسکن بالای بیت دیفندر و همچنین قدرت قابل توجه آن در تشخیص ویروس است.

 قابلیتی به نام اتوپایلت در نسخه‌ی رایگان این آنتی‌ویروس وجود دارد که شمشیری دو دم محسوب می شود؛ زیرا این حالت با وجود این‌که مدیریت ویروس‌ها را آسان تر می‌کند اما آن را از کنترل کاربر خارج می‌سازد. به همین علت، ناچار خواهید بود که به برنامه اعتماد کنید. در حالی که در گذشته امثال آنتی‌ویروس پاندا موجود بوده است که برنامه خود را ویروس تشخیص داده و تعداد قابل توجهی از سیستم‌های ویندوزی را دچار مشکل کرده بود.

با این‌که بیت‌دیفندر هوشمند و تمیزو بهینه طراحی شده است، ناچار هستید گاهی اوقات پاپ‌آپ‌های آن را تحمل کنید.

نقاط قوت

 • اسکن سریع
 • قدرتمند در زمینه‌ی کشف ویروس

نقاط ضعف

 • گزینه‌های کم
 • فاقد امکان برنامه‌ریزی اسکن

۲. آنتی‌ویروس رایگان Avast

سیستم عامل نسخه ویژگی‌ها
ویندوز، مک، اندروید ۱۷ ویروس‌یابی، حالت گیمینگ، مدیریت پسورد، اسکن بدافزار 

حدودا در اواسط سال ۲۰۱۶، AVAST رسما AVG را تصاحب کرد. اما دو آنتی‌ویروس Avast و AVG هنوز ادغام نشده‌اند و طبق اعلام، شرکت آن دو را جداگانه توسعه خواهد داد. به هر حال، شرکت Avast با تکیه به کاربران هر دو نرم‌افزار، جامعه‌ی کاربری ۴۰۰ میلیون نفری را در اختیار دارد که به توسعه و بهبود آنتی‌ویروس کمک شایانی خواهد کرد.

بروزترین نسخه‌ی آنتی‌ویروس رایگان Avast، از حالت گیمینگ برخوردار است. این حالت سبب می‌شود زمانی که در حال انجام بازی‌های سنگین هستید، نرم افزار آنتی ویروس سخت‌افزار سیستم شما را به کار نگیرد و علاوه بر آن هیچ پاپ‌آپی نمایش داده نشود. این برنامه تغییرات خوبی در جدیدترین نسخه داشته است. یکی از آنها توانایی مدیریت پسورد در این آنتی‌ویروس است که مسلما قابلیت خوبی برای یک آنتی‌ویروس به شمار می‌آید.

Avast نسبتا پاپ‌آپ‌های زیادی را نمایش می‌دهد، اما روی سرعت اجرای نرم‌ افزارها تأثیر منفی بسیار کمی دارد.

نقاط قوت

 • عدم تأثیرگذاری منفی روی عملکرد رایانه
 • محافظت عالی در برابر ویروس

نقاط ضعف

 • تنظیمات امنیتی آزاردهنده
 • داشتن لینک‌های متعدد به نسخه‌ی پولی

۳. سوفوس هوم (Sophos home)

 

سیستم عامل نسخه ویژگی‌ها
ویندوز، مک ۱۷ محافظت در برابر ویروس، محافظت در برابر فیشینگ، کنترل والدین، محافظت همزمان از ۱۰ رایانه

سوفوس هوم خود را نرم‌افزاری امنیتی در کلاس تجاری معرفی می‌کند، امکانات بیشتری نسبت به سایر آنتی ویروس ها در اختیار کاربران قرار می دهد که برای خانواده‌ها نیز مفید است.

در صورت نصب این نرم‌افزار، آنتی‌ویروسی استاندارد و حفاظت در برابر بدافزار را به همراه ابزار آنتی فیشینگ برای مرورگر خود در اختیار خواهید داشت. علاوه بر آن، امکان کنترل محتوا از طریق سیستم مرکزی با پشتیبانی حداکثر ۱۰ سیستم وجود دارد که باعث می شود کنترل فرزندان در فضای اینترنت بسیار در دسترس تر باشد.

با اینکه سوفوس هوم دائما نوتیفیکیشن‌هایی را به نمایش در می آورد؛ اما این نرم‌افزار تا دو ماه پیش، نسخه‌ی پولی نداشت و تبلیغی در این خصوص انجام نداشت؛ از ماه فوریه با ارائه‌ی سوفوس هوم پریمیوم این روند تغییر کرد.

نقاط مثبت

 • ساده و بدون مزاحمت
 • کنترل ابری مناسب روی دستگاه‌های مورد حفاظت

نقاط ضعف

 • فاقد امکان برنامه‌ریزی اسکن
 • کنترل محدود برای کاربران حرفه‌ای

۴. نسخه‌ی رایگان کسپرسکی

 

سیستم عامل نسخه ویژگی‌ها
ویندوز ۱۸.۰.۰.۰۴۰۵ اسکن لحظه‌ای، ضد فیشینگ، اسکن ایمیل، ضد نرم‌افزار جاسوسی

نسخه‌ی غیررایگان کسپرسکی معمولا به عنوان بهترین آنتی‌ویروس در بررسی‌ها  شناخته می‌شود همچنین کسپرسکی رایگان نیز نسخه‌ی فشرده‌ی شده از برنامه‌ی اصلی است؛ یعنی قابلیت‌های جانبی آن مثل پرداخت امن و حفاظت از حریم خصوصی حذف شده‌اند و تمرکز روی حفاظت غیر پولی از رایانه شما در مقابل ویروس‌ها گذاشته شده است. نتیجه‌ی ان آنتی ویروسی شده است که کارکردن با آن بسیار ساده است و در حفاظت سیستم از ویروس‌ها بسیار دقیق عمل می‌کند. نکته قابل توجه این است که کسپرسکی رایگان از همان موتور ویروس‌یاب کسپرسکی غیر رایگان استفاده می‌کند، به همین علت عملکرد برنامه در زمینه‌ی یافتن ویروس بسیار دقیق است. همچنین، نوتیفیکیشن‌ها و پاپ‌آپ‌های ارتقاء به نسخه‌ی پولی در این برنامه کمتر ایجاد مزاحمت می‌کنند.

نقاط قوت

 • موتور جستجوی ویروس دقیق و قابل‌اعتماد
 • رابط کاربری ساده

نقاط ضعف

 • فاقد قابلیت‌های پیشرفته
 • پشتیبانی فنی محدود

۵. آنتی‌ویروس رایگان Avira

 

سیستم عامل نسخه ویژگی‌ها
ویندوز، مک، اندروید، آی او اس ۲۰۱۸ ویروس‌یابی، محافظت در برابر فیشینگ، ابزار بهینه‌سازی سیستم

آنتی‌ویروس رایگان اویرا در یافتن تهدیدهای امنیتی قدرتمند است و جهت انجام این کار فشار زیادی به سخت‌افزار وارد نمی‌کند.

این نرم افزار دارای رابط کاربری کاربرپسند و تمیز است. با وجود رایگان بودن، قابلیت‌هایی مثل حفاظت در برابر بدافزارها و فیشینگ را شامل می‌شود. این امکانات جانبی، این آنتی ویروس را به یکی از بهترین آنتی‌ویروس‌های رایگان تبدیل کرده است.

نکته‌ی در مورد این آنتی ویروس که به نظر ازار دهنده می آید، پاپ‌آپ‌های متعدد هنگام اجرای آن است. با توجه به این‌که بسامد ظهور این پاپ‌آپ‌های تبلیغاتی بیش از حد معمول است، احتمالا برای بسیاری از افراد  نقطه ضعف عظیمی محسوب گردد و باعث صرفه نظر بسیاری از کاربران در مورد استفاده از این نرم افزار گردد.

نقاط قوت

 • تأثیر منفی کم روی عملکرد سیستم
 • ویروس‌یابی قوی

نقاط ضعف

 • تبلیغ سایر محصولات شرکت در جریان نصب
 • پاپ‌آپ‌های زیاد هنگام اجرا

۶. آنتی‌ویروس رایگان AVG

 

سیستم عامل نسخه ویژگی‌ها
ویندوز، مک، اندروید ۲۰۱۸ ویروس‌یابی، ضد فیشینگ، ابزار بهینه‌سازی سیستم، اسکن بدافزار 

این آنتی ویروس در مقابل ویروس ها بسیار مقاوم است و برای این کار فشار زیادی به سیستم وارد نمی کند. مثل سایر نرم افزارهای رایگان آنتی‌ویروس، AVG نیز نمایش گاه و بی‌گاه تبلیغات را داراست ؛ با این وجود، از آن‌جایی که از دیتابیس عظیم با کاربران بسیاری بهره می‌برد، قدرت تشخیص ویروس بالایی دارد و می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای کاربران به شمار بیاید.

 AVG یک نکته منفی دارد و آن نکته این است که ابزار ضد فیشینگ آن چندان قوی عمل نمی‌کند و برخلاف همتای خود یعنی Avast محروم از داشتن ویژگی‌هایی مانند افزونه‌ها است.

به همین دلیل می‌توان بیان کرد صاحب جدید AVG تلاش چندانی برای بهبود عملکرد آن انجام نداده یا عملکرد Avast به هر دلیل  کمی قوی‌تر از AVG است. خبر خوب این است که قرار است  امسال نسخه‌ی ترکیبی دو آنتی‌ویروس عرضه شود. نسخه‌ای که احتمالا قدرت آن دوبرابر خواهد بود و برای شما یک محافظ شکست ناپذیر خواهد شد.

نقاط قوت

 • کاملا قابل تنظیم
 • ثبت سابقه‌ی مقابله بدافزار

نقاط ضعف

 • سرعت اسکن نسبتا پایین
 • محافظت ضعیف در برابر فیشینگ

۷. آنتی‌ویروس رایگان پاندا

 

سیستم عامل نسخه ویژگی‌ها
ویندوز ۲۰۱۸ اسکن مبتنی بر رایانش ابری، حالت گیمینگ، امنیت یواس‌بی، کیت نجات قابل‌بوت

آنتی ویروس پاندا به صورت کامل مبتنی بر فضای ابری است از همین رو  از منابع سیستمی کمترین استفاده‌ی ممکن را می‌برد؛ این موضوع زمانی که برنامه در پس‌زمینه در حال اجرا است واقعیت دارد؛ اما بررسی‌ها نشان می‌دهند که پاندا در زمان بررسی وظایف سیستمی مثل نصب برنامه، کپی و دانلود برنامه‌ها فشار زیادی را به پردازنده وارد می‌کند.

ظاهر این برنامه طراحی زیبایی را دارد و برخلاف سایر برنامه‌ها که به طور معمول از رنگ‌های سفید و خاکستری زیادی در آن‌ها به استفاده می شود، پاندا از طیف رنگ گسترده تری بهره برده و چشم‌نوازتر به نظر می‌آید.

 از قابلیت‌های جذاب پاندا حالت گیمینگ و ایمن‌ سازی در برابر ورودی‌های یواس‌بی است. در حالت گیمینگ فشار از روی پردازنده برداشته می‌شود تا بازی شما را تحت‌تأثیر قرار ندهد. ایمن‌سازی یواس‌بی نیز باعث می شود سیستم شما در برابر ویروس‌هایی که معمولا از طریق فلش مموری‌ها منتقل می‌شوند محافظت شود. علاوه بر این، کیت نجات‌بخشی سیستم در مواردی که ویندوز به کلی دچار مشکل شده است و امکان نصب آنتی‌ویروس وجود ندارد نیز در نظر گرفته شده است.

نقاط قوت

 • میزان حفاظت قابل‌قبول در برابر ویروس و بدافزار
 • ابزار ویروس‌کشی فلش مموری

نقاط ضعف

 • تأثیر منفی قابل‌توجه روی عملکرد سیستم

۸. ۳۶۰ توتال سکیوریتی

 

سیستم عامل نسخه ویژگی‌ها
ویندوز ۲۰۱۸ اسکنر چندگانه‌ی ویروس، اسکن بدافزار، محافظت در برابر فیشینگ

این آنتی‌ویروس به صورت همزمان از چند ابزار ضد فیشینگ در کنار موتور ویروس‌یاب استفاده می‌کند. ۳۶۰ توتال سکیوریتی، با اینکه پاپ آپ های زیادی به شما نمایش نمی‌دهد، ولی خط مشی حریم خصوصی آن جالب به نظر نمی‌رسد. به عنوان مثال، شرکت در برنامه‌ی ارتقاء تجربه‌ی کاربری به صورت پیش‌فرض فعال است و شرکت سازنده‌ی برنامه، Qihoo، اطلاعی در خصوص جمع‌آوری داده‌ها به شما نمی‌دهد و معلوم نیست که دقیقا از داده‌هایی که از شما جمع‌آوری می‌کند چه استفاده‌ای می شود.

رابط کاربری در اینجا نیز خیلی جذاب نیست. برای جستجوی ویروس توسط چند موتور به صورت همزمان، باید تنظیمات خاصی را انجام دهید، این‌کار با وجود رابط کاربری نامرتب این برنامه چندان آسان و بی‌دردسر نخواهد بود. البته به‌روزرسانی ماه ژانویه، این برنامه را هم از لحاظ طراحی و هم از لحاظ سرعت و هوش بهبود بخشیده است.

این آنتی ویروس با این‌که گزینه‌ی خوبی برای حفاظت از سیستم محسوب می‌شود و تبلیغات کمی دارد، ابزارهای آن اکثرا پولی هستند و امکان آن وجود دارد که برای بهره‌برداری کامل از آن مجبور شوید هزینه‌ی زیادی بپردازید.

نقاط قوت

 • قابلیت‌های زیاد
 • بهره‌گیری از موتور بیت‌دیفندر و اویرا

نقاط ضعف

 • عملکرد ضعیف اکثر ابزارها
 • تبلیغات بسیار زیاد

۹. آنتی‌ویروس رایگان زون‌آلارم

 

سیستم عامل نسخه ویژگی‌ها
ویندوز ۲۰۱۷ اسکن بدافزار، فایروال، محافظت هویت، بکاپ‌گیری آنلاین

نام‌آوری این آنتی ویروس غالبا مربوط به بخش فایروال است. با اینکه فایروال موضوع مورد بحث ما نیست، ولی اگر به فایروال پیش‌فرض ویندوز خود  اعتماد چندانی ندارید، این بخش از نرم‌افزار چندکاره‌ی زون‌آلارم می‌تواند یک نقطه‌ی قوت اساسی برای آن به حساب بیاید.

کار با این آنتی ویروس به دلیل طراحی رابط کاربری مناسب ساده است. همچنین اگر می‌خواهید در کنار حفاظت سیستم در برابر ویروس و بدافزار از فایروال جانبی نیز بهره‌مند شوید، زون‌آلارم تنها انتخاب شما در فهرست ما خواهد بود.

باید توجه کنید که این آنتی ویروس چندان بی‌سروصدای نیست و مدام نوتیفیکیشن می‌دهد برای جزئی‌ترین مسائل و این موضوع ممکن است مورد پسند بسیاری نباشد.

نقاط مثبت

 • عملکرد خوب در بررسی‌های امنیتی
 • پشتیبانی از فایروال و حفاظت هویت

نقاط ضعف

 • روند نصب بسیار آهسته

۱۰. آنتی‌ویروس رایگان Adaware

سیستم عامل نسخه ویژگی‌ها
ویندوز ۱۲ اسکن بدافزار، تحلیل رفتاری، محافظت در برابر دانلودها

آنتی ویروس Adaware احتمالا نسبت به گزینه‌های دیگر کمتر شناخته شده باشد. لاواسافت شرکت سازنده‌ی این آنتی‌ویروس است که پس از تغییر نام به Adaware این آنتی‌ویروس را نیز Adaware نامگذاری کرد. موتور ویروس‌یابی این برنامه تحت لیسانس بیت‌دیفندر است. متأسفانه‌ در نسخه‌ی ۱۲ از این برنامه شرکت سازنده  قابلیت مسدودسازی آدرس‌های اینترنتی مخرب را که در نسخه‌ی ۱۱ وجود داشت، حذف کرده است و این برنامه فعلا فقط بر دانلودها نظارت می‌کند.

محیط کاربری Adaware شدیدا به صورت براق طراحی شده است و همه جا نام adaware به چشم می‌خورد در مجموع باید گفت که محیط کاربری Adaware 12 مثل عملکرد امنیتی آن چندان خوشایند نیست.

نقاط قوت

 • حالت گیمینگ برای توقف نوتیفیکیشن
 • قابلیت نصب در کنار سایر ابزار امنیتی

نقاط ضعف

 • مسدودسازی نه چندان دقیق ویروس و بدافزار
 • محافظت ضعیف از ایمیل

امیدواریم نهایت استفاده را از خواندن این مطلب برده باشید و توانایی آن را داشته باشید که با آگاهی بهتری انتخاب کنید.